Sport

Czym jest przygotowanie motoryczne?

Przygotowanie motoryczne jest czymś więcej niż podnoszeniem ciężarów, pompowaniem bicepsów, robieniem dziesiątek brzuszków po każdym treningu bądź bieganiem dziesiątek kilometrów budując wytrzymałość w przygotowaniach do kilku sekundowego wysiłku beztlenowego.

Zakres motoryki obejmuje wszechstronny i całościowy rozwój sportowca oraz to co jest potrzebne do poprawy wydolności fizycznej:

  • koordynacja ruchowa,
  • siła,
  • szybkość,
  • wytrzymałość,
  • skoczność
  • gibkość,

Zatem sam trening siły czy wytrzymałości jest tylko jednym z elementów całej układanki.

Trening powinien być ukierunkowany na poprawę zdolności motorycznych człowieka w zależności od dyscypliny sportowej, którą trenuje.

Celem trenerów przygotowania motorycznego jest odpowiednia ewaluacja zawodnika, poznanie wymagań które stawia dyscyplina, Trener musi określić występujące przemiany energetyczne w danej dyscyplinie sportowej, kąty zgięcia w stawach podczas startów. Powinien przeanalizować najbardziej zaniedbane i wykorzystywane mięśnie podczas zawodów, przebyte kontuzje, długość startów, przygotowań. Określić czy jest to sport indywidualny, zespołowy, kontaktowy, nie kontaktowy itd.

Na podstawie zebranych informacji oraz wieku, doświadczenia, bazy treningowej, zdolności regeneracyjnych, treningów wiodącej dyscypliny wraz z porozumieniem z trenerem wiodącej dyscypliny ułożyć plan treningowy. Trening ten powinien przyczynić się do poprawy wszystkich zdolności motorycznych, zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji, poprawić motywację i pewność siebie zawodnika, co na pewno doskonale uzupełni podstawowy trening dyscypliny sportowej oraz rzutuje poprawą wyników sportowych.

Jesteś zainteresowany/a? Napisz do nas! 🙂