Wzorzec Przysiadu cz.1
Przysiad jest jednym z podstawowych wzorców ruchowych, który wykorzystujemy na co dzień.
Częstym widokiem są małe dzieci, bawiące się klockami, będąc w pełnym przysiadzie. Jest to dla nich bardzo komfortowa pozycja, zaś dla ich rodziców z cywilizacji zachodniej już niekoniecznie. Wraz z wiekiem i postępem cywilizacyjnym spłycamy nasz kąt zejścia w przysiadzie (toaleta, siedzenie na krześle, prowadzenie samochodu), przez co w większości przypadków nasze struktury mięśniowo-powięziowe są coraz mniej wydajne, co przyczynia się do skrócenia zakresu ruchu.
Odmian przysiadów i narzędzi jest bardzo wiele.
Hantle, kettle, sztanga, bandy, ciężar własnego ciała, łańcuchy, obciążenie itd. są naszymi narzędziami, które możemy również wykorzystać do pracy.
To jakiego rodzaju przysiad wybierzemy oraz jakiego sprzętu i zakresu ruchu użyjemy, zależy od naszego poziomu zaawansowania, mobilności, stabilności, balansu strukturalnego, celu treningowego. Może to być poprawa prędkości, budowa siły maksymalnej, masa mięśniowa, powrót po urazie itd. Oczywiście wszystkie cele w mniejszym, bądź większym stopniu są ze sobą połączone, aczkolwiek „nacisk” na dany rodzaj przysiadu będzie najbardziej efektywny w celu realizacji naszych celów.
Mądre programowanie i wykorzystanie narzędzi, które daje nam ten wzorzec ruchu, może wpłynąć na odpowiednią mobilność i stabilność w zależności od funkcji danego stawu, siłę, wytrzymałość, masę mięśniową, poprawę wyników sportowych, wygląd, redukcję i profilaktykę urazów kończyn dolnych oraz wiele innych. Tym wstępem zapoczątkujemy funkcję oraz anatomię każdego rodzaju przysiadu.